Historie a současnost

Původně městské muzeum vzniklo v roce 1923 oficiálním založením muzejního spolku. Jeho členové shromažďovali výrobky a dokumenty k dějinám zdejšího sklářského průmyslu. Pořádali také tematické výstavy, nejprve v místní sklářské škole, od roku 1927 již ve vlastní budově bývalé radnice čp.5 na náměstí. Na aktivní činnosti muzejního spolku se podílely významné osobnosti, k nimž patřili především kamenickošenovský výrobce svítidel Franz Friedrich Palme a jeho synovec Harry.

Budova čp. 5   Budova čp. 5

Budova městského muzea čp. 5 na náměstí, dnes již nestojí. Zbyla pouze kamenná kašna se lví hlavou.

Franz Friedrich Palme    Původní karta muzejní evidence

Franz Friedrich Palme; původní karta muzejní evidence

V roce 1949 byl dán souhlas ke zřízení odborného sklářského muzea. Expozice byla instalována v budově bývalé rafinerie Conrath & Liebsch proti sklářské škole. V roce 1966 došlo k přiřazení muzea jako pobočky k  Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, od něhož se odloučilo v roce 1991. Zřizovatelem se stalo Město Kamenický Šenov. Roku 1968 byly sbírky sklářského muzea zpřístupněny v rekonstruované budově čp. 69, kde sídlí dodnes.

Budova čp. 69

Budova čp. 69 na historické fotografii